Zajímavé tipy pro útulné bydlení

Dveřní kliky a kování

Aniž bychom si to mnohdy uvědomovali, ale i vhodně zvolné kliky na dveře a dveřní kování může dodat našemu bytu ten správný vzhled. Při zařizování domácností se lidé soustředí především na design a barvu nábytku a dalších větších bytových komponent a malé drobnosti zůstávají ponechány jejich osudu nebo je lidé nevnímají jako podstatné. Každý bytový designér a architekt vám však řekne, že i tyto drobnosti jsou podstatné, neboť doplňují celý interiér bytu a mohou mu tak dodat nové rozměry. Podívejme se tedy blíže na vzhled klik a kování na dveře.

Dveřní kliky se vyrábí v různých designech a vždy k nim naleznete odpovídající kování. Levnější kliky se vyrábí z hliníku a vyskytují se například v barvě zlaté, stříbrné, černé, bílé nebo antik. Dražší, ale elegantnější modely klik, se vyrábí z nerezu a mají delší životnost. Velmi dobré kliky a dveřní kování poskytují italští designéři, jejichž sortiment zahrnuje například známé kování Cobra, MP nebo Tupai. Dle typu klik můžeme vybírat z kování rozetového, nerezového, štítového, hliníkového nebo kovaného. Za zmínku stojí i kování bezpečnostní, která jsou vhodná pro vchodové nebo vstupní dveře.

Nejběžněji používané kování je štítové. Kliky na dveře jsou umístěny na štítu a jsou vhodné do jakéhokoli interiéru. Kování se jednoduše montuje a má jednoduchý design. Modernější domácnosti používají kování rozetové, u kterého je klika umístěna samostatně. Skládá se například ze zaoblené nebo rovné kliky v kombinaci s kulatou nebo hranatou rozetou. K dostání je ve stříbrné, zlaté nebo měděné barvě.      

Pro vyznavače antik stylu je připraveno kované kování, které se hodí na vstupní dveře, historické objekty či chaty a chalupy. Vhodně doplňuje masivní dveře a rustikální interiéry. Některé je jemně zdobeno a hodí se i do interiéru.

30. 07. 2012

Diskuze k článku

Téma Počet odpovědí Uživatel Datum vložení
Kování: Já preferuji... 1 Miriam 07. 06. 2013
číst vše Nový příspěvek

Fotogalerie

Fotogalerie

Články s videi

Související články

Funkční krása aneb praktické bydlení
Krásných, designových a luxusních prostorů k bydlení je mnoho. Byt na pražském Novém Městě...
(07. 11. 2012)
Schodiště složené nasucho
Schodiště je dynamickým a hlavně nepostradatelným prvkem interiéru. Pokud na jeho konstrukci a...
(13. 10. 2012)

Nejnovější diskutovaná témata

re (04. 06. 2020)
Dobrý den. Já mám zase super zkušenost s touto...
Raději s firmou (18. 03. 2018)
Já jsem se stěhoval dvakrát plus jednou firmu....
Klidné stěhování (25. 07. 2017)
Stěhovali jsme se nyní na začátku prázdnin a...